RAM Makinası
RAM Makinası

SER STENTER serisi ram makineleri; tekstil ürünlerinin terbiye işlemleri için, düşük enerji giderleriyle, mümkün olan en etkin operasyonel verimliliği sağlamak amacıyla, her noktası özenle üretilmiş makinelerdir.

Benzersiz kabin izolasyon özelliği, etkin ısı kullanımı ve homojen hava akımı elde etmek için tasarlanmış çapraz fan – düze sistemi sayesinde, geleneksel makinelere göre %8 - %15 aralığında enerji tasarrufu ve üretimde kapasite artışı sağlar.

Her üç metrede bir çapraz olarakk onumlandırılmış ısıtma ve hava sirkülasyon bölümleri sayesinde, tüm hat boyunca daha geniş alanda, dafhaaz la hava sirkülasyon kazanımı ve homojenk urutma performansı sağlanır.

Bağımsız hava kontrolü, herk abinde ikia det sürücü ve dört adet fan sayesinde PLC kontrollü olarak sağlanır. Alt ve üst düzelerdeki hava akışı, bağımsız olarak, iki sürücilüe kontrol edilir. Böylece en hassas kumaşlarda dahi istenen fikse ve besleme değerine ulaşılır.

RAM Makinası

Kolaylıkla demonte edilebilir düze yapısı sayesinde ve her düzede bulunan temizleme kapakları ile düzeler makine içerisinden çıkarılmadan hızla ve kolaylıkla temizlenebilir. Ayrıca makinenin her iki tarafında bulunan iç erişim kapakları düzelere kolaylıkla erişim sağlar.

Düze deliklerinin çapları ve delik adetleri en etkin hava akış hızının sağlanması için akış simülasyon analiz ve hesaplamalarıyla dizayn edilmiştir. Düze deliklerindeki hava hızları farklı şartlarda test edilmiş ve kenar – orta – kenar eşit hava hızı başarımı sağlanmıştır. Kaplama uygulamaları ve yüksek havlı kumaşların terbiye işlemleri için oluk tip düze uygulamaları mevcut olup aynı zamanda alt ve üst düze mesafeleri faklı uygulamalar da özel olarak üretilmektedir.

Her iki kabinde bir, ya da talebe göre her kabinde, bulunan en açma milleri sayesinde kumaş eni kontrolü kabinler arasında kademeli olarak (çalışılan kumaş tipine göre %5 - %10) arttırılıp azaltılabilir.


Giriş Üniteleri

 • Giriş Üniteleri
  Giriş Üniteleri
  |
  Opsiyonları

  SER STENTER serisi ram makinesinde örme ve dokuma kumaşlar, teknik tekstil ve kaplama sistemleri için farklı giriş, çıkış üniteleri mevcuttur.

  Tek fular, çift fular, yüksek giriş, arabadan giriş, dog boşaltma, merkezi tahrikli dog boşaltma ve non-stop kumaş çalışma olanağı için j-box ve akümülatör giriş opsiyonları bulunmaktadır.

  SER STENTER serisi ram makinelerimiz, dokuma ve örgü kumaş proseslerinde en doğru kumaş çıkış kombinasyonunun belirlenmesini sağlayacaktır.

 • Giriş Üniteleri
  Giriş Üniteleri


Çıkış Üniteleri

 • Çıkış Üniteleri
  Çıkış Üniteleri
  |
  Opsiyonları

  Kumaş çıkış opsiyonları, numune top sarma, non stop top sarma, dog sarma, tangenziale dog sarma, merkezi tahrikli dog sarma ve pastal tip olarak farklı alternatiflerde üretilebilmekte, ayrıca birkaçının bir arada kullanıldığı kombinasyonlar uygulanabilmektedir.

 • Çıkış Üniteleri
  Çıkış Üniteleri


Fular Üniteleri

 • Fular Üniteleri
  Fular Üniteleri
  |
  SER FOULARD

  - Örgü ve dokuma kumaşların sıkma ve apre prosesleri için kullanılan standart fular ünitesidir. Hareketli üst silindir genellikle kauçuk ile kaplanarak çalışma enine göre bombeli olarak rektifiye edilir.
  - Apre veya su doldurma sistemi, sıkma silindirleri öncesi spreyleme borusu, pnömatik kontrollü balerin sistemi ve lineer potans grubu ile donatılmıştır
  - Paslanmaz fular teknesi pnömatik öne devrilme özelliği ile kolay temizlik imkanı sağlar.
  - Apre fular teknesi için endirek buharlı ısıtma özelliği bulunmaktadır.
  - Tekne; kolay sökülebilir, temizlenebilir, teflon yataklı, taşıma ve seviye kontrol özelliklidir. İki adet boşaltma vanası daha hızlı ürün boşaltımını ve kolay temizlik olanağını sağlar.
  - Ana gövde, üst gövde, bağlantı şaseleri, kapaklar ve kapılar paslanmaz olarak üretilmiştir.
  - Bir adet, tekne öncesi, tahrikli paslanmaz helezon açıcı ve bir adet, baskı silindir öncesi, tahrikli paslanmaz helezon açıcı bulunmaktadır, giriş için spiral açıcı+banana silindir opsiyonu da mevcuttur.

 • Hidrolik Fular Üniteleri
  Hidrolik Fular Üniteleri
  |
  SER H-FOULARD

  - Uygun kumaş çalışma aralığı 1600 mm – 3600 mm’dir.
  - Ayarlanabilir çizgisel basınç 15-50 N/mm’dir.
  - Paslanmaz çelik gövde ve bağlantı traverslerinden oluşur.
  - Hidrolik üst silindir (S-Roll), Ø290 mm’dir.
  - Kauçuk, ebonit ve krom kaplamalı alt destek silindiri, Ø340 mm’dir.
  - Sıkma silindirleri öncesinde kauçuk kaplı banana silindir ya da açıcı silindir bulunur
  - Paslanmaz boya veya apre teknesi AISI 304 malzemeden üretilmiştir.
  - Apre teknesi yönlendirme silindiri, içten yataklı, Ø140 mm’dir.
  - Pnömatik kumandalı tekne kaldırma tertibatı bulunmaktadır.
  - Baskı silindiri boyunca eşit çizgisel basınç, silindir boyunca homojen sıkma efekti, sıkma – apre ve boya işlemlerinde kenar-orta-kenar basınç farkının ortadan kaldırılması sağlanmıştır.
  - Silindir baskı, orak kollu körüklü sistemle sağlanmaktadır.
  - Pnömatik hareketli apre teknesi, ısıtma ve soğutma özelliklidir.Operatör Platformu

 • Operatör Platformu
  Operatör Platformu
  |
  Teknik Özellikler

  Yüzeyinde ince havlar bulanan kumaşlarda (özellikle kadife tarzı kumaşlarda) ön işlemlerden (fırçalama, şardonlama, vb.) sonra sağa sola yatık hale gelen havların şekli bozulur. Ram makinesinin giriş frame ünitesinde bulunan bu kumaş hav tarama sistemi, karışık hale gelen havları tarayıp ram kabini içine transfer ederek çıkışta kumaş yüzeyinde havların homojen bir görüntü almasını sağlamaktadır.

  Endüstriyel panel içinde muhafazalı, dokunmatik, hafızaya alma özellikli kumanda paneli ile çalışma hızı, besleme ayarları, fan hızları, egzoz fan hızları, en açma sistemi ve kabin ısıları / ayarları gibi makinenin tüm sistemlerinin kontrolü mümkündür.

  LCD çıkış görüntüleme monitörü, operatöre makine çıkışını görerek çalışma kolaylığı sağlar.

  Operatör platformu makineye kolay şekilde müdahale edilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Operatörün yardımcı operatör ile diyalog kurabilmesi için çıkış kamera sistemi, görüntüleme monitörü, anfi-mikrofon sistemi, sesli ve ışıklı ikaz sistemleri kullanılmaktadır.

 • Operatör Platformu


Giriş Ray Opsiyonları

 • Giriş Ray Opsiyonları
  Giriş Ray Opsiyonları
  |
  Teknik Özellikler

  Dokuma, örme ve ev tekstil kumaşların terbiye işlemleri için 1.5m, 3m, 3m+1.5m, 3m+3m, 3m+3m+3m uzunluğunda farklı tip giriş ray uygulamaları bulunmaktadır.

  Giriş rayları yüksekliği iğne seviyesine ayarlı, kumaş tipine göre farklı genişliklerde iki sıralı paslanmaz çelikten, şaseye monteli, kumaş sarkmasını önleyici konveyör grubu olarak üretilir.

  Tahrikli Konveyör Ünitesi: Ana zincir hızına senkron çalışabilen, bağımsız tahrikli konveyör, kumaşı üst besleme silindirlerinden kabinlere kadar tansiyonsuz olarak taşımaktadır.

 • Giriş Ray Opsiyonları


İğneleme Grupları

 • İğneleme Grupları
  İğneleme Grupları
  |
  Teknik Özellikler

  Farklı tip kumaşlar için alternatif olarak mekanik tip, parmak tip ve pnömatik havalı tip kenar açıcı üniteleri kullanma imkanı bulunmaktadır.

  Pnömatik kontrollü sağ ve sol iğneleme tamburları ve takviye iğneleme fırçaları sayesinde kumaşın zincirlere kontrollü bir şekilde beslenmesi sağlanırken her iki zincir aynı merkezden pnömatik olarak gerdirilir. Optik sensörlü kenar kaçık kontrol sistemi kumaşın iğnelere sorunsuz geçmesi için kumaş kenarlarının optik sensör ile kontrolünü sağlar. Üst besleme silindirlerinden, zincir ve kumaş orta taşıyıcıya özel kayış sistemi ile aktarılır.

 • İğneleme Grupları


Kenar Kesme Ünitesi

 • Kenar Kesme Ünitesi
  Kenar Kesme Ünitesi
  |
  Teknik Özellikler

  Gövde tamamen paslanmaz olarak üretilmektedir. Kesme işleminin aralıksız devam etmesi için fotosel kontrollü kumaş kenar takibi ve bıçak diskleri için otomatik yağlama sistemi vardır. Kesim bıçakları öncesi, kumaş, kenar açıcı ünitesinden geçmektedir. Bıçak soğutma ünitesi ve PLC kontrollü kumanda panelinin yanında kenar firesi emiş ünitesi ve komple hortumları bulunmaktadır.
Üstten Kenar Kolalama Ünitesi

 • Üstten Kenar Kolalama Ünitesi
  Üstten Kenar Kolalama Ünitesi
  |
  Teknik Özellikler

  Kenar kolalama diski zincir iğnelerine istenildiği kadar yaklaştırılabilir ve minumum kumaş firesi elde edilir. Kolay temizlenebilir kenar kolalama ve sirkülasyon tankı ile minumum sürede bakım ve temizlik imkanı sağlar.

Buharlama Ünitesi

 • Buharlama Ünitesi
  Buharlama Ünitesi
  |
  Teknik Özellikler

  Raylara “V” açılı ve askılı olarak monte edilir. Buharlama ünitesi paslanmazdır ve zincir rayları ile senkron olarak çalışır. Kumaş enine göre buhar verme miktarı ayarlanabilir. Kuru buhar özelliği ile kumaşın çekmezlik ve tuşe kazanımına yardımcı olur.

Filtre Sistemi

 • Filtre Sistemi
  Filtre Sistemi
  |
  Teknik Özellikler

  Farklı kumaş tipleri ve makine kombinasyonları için özel yapıda filtrenin kullanımı mümkündür. Manuel filtre sistemi standart olarak sunulmaktadır. Bunun yanında, opsiyonel olarak sunulan otomatik filtre sistemi ile daha randımanlı ve ekonomik çalışma şartları sağlayacaktır.

Düze Yapısı (Alt, Üst)

 • Düze Yapısı(Alt, Üst)
  Düze Yapısı(Alt, Üst)
  |
  Teknik Özellikler

  Galvaniz kaplı, uzun ömürlü ve kolay demonte edilebilir düze yapısına sahiptir. Her düzede bulunan temizleme kapakları sayesinde düzelerin makine içerisinden çıkarılmadan temizlenebilme imkanı vardır.

  Düze delik çapları ve adetleri etkin hava hızı için tasarlanmıştır. Düze deliklerindeki hava hızları farklı şartlarda test edilmiş ve kenar-orta-kenar eşit hava akışı sağlanmıştır. Bombeli delik tip ve alternatif olarak kaplama uygulamaları ve yüksek havlı kumaşların terbiye işlemleri için oluk tip düze uygulamaları mevcuttur.

  Alt ve üst düze gruplarına gönderilen havanın hızı bağımsız olarak kontrol edilebilmektedir. Kabin giriş ve çıkışlarında kondens oluşumunu engellemek için eğik ve açılı düze yapısı mevcuttur.

 • Düze Yapısı(Alt, Üst)


Isıtma Sistemi

 • Isıtma Sistemi
  Isıtma Sistemi
  |
  Teknik Özellikler

  Isıtma sistemleri, kızgın yağ, doğal gaz, buhar ya da ikili ısıtma seçeneğinin (kızgın yağ + gaz, buhar + gaz) bir arada kullanıldığı sistemler olarak uygulanabilmektedir.

  Doğal Gaz Isıtma Sistemi
  |
  Teknik Özellikler

  Her kabinde bir adet 325 kW(HHV) – 280.000 kcal/sa kapasiteli yüksek randımanlı brülör bulunur. Eşit ısı dağılımı için her brülöre ait paslanmaz alev dağıtım borusu vardır. 1/36 oranında ayar imkanı sunar. Min. 9 kW(HHV) – Maks. 325 kW(HHV) kapasite aralığında dizayn edilmiştir. Isı yayınımı; Gaz Q maks. 30 m3 (st)/h, Gaz Q min. 0.80 m3 (st)/h’dır. Gaz basıncı ayar aralığı min. 20 mbar – maks. 70mbar’dır. (Maxon brülöre ait özellikler) Fikse prosedürüne göre bir brülörde ortalama gaz tüketimi 4-8 m3/h'dir.

 • Isıtma Sistemi
  Kızgın Yağ Isıtma Sistemi
  |
  Teknik Özellikler

  Her kabinde iki adet kızgın yağ serpantini bulunur. Giriş ve çıkış kabinleri için yüksek kapasiteli özel serpantinler mevcuttur. Oval tip, galvanize, yivli yüksek kapasiteli kızgın yağ serpantinleri ile donatılmıştır. Her bir kabin için üç yollu motorize oransal vana, manuel kapama, havalandırma, boşaltma vanaları ve sıcaklık probları, ısı kontrollü kızgın yağ tesisatı ve ekipmanları bulunur.
İzolasyon Yapısı

 • İzolasyon Yapısı
  İzolasyon Yapısı
  |
  Teknik Özellikler

  Geleneksel makinelerden farklı olarak özel geliştirilmiş kabin ve kapak izolasyon yapısı sayesinde % 8 - % 15 aralığında enerji tasarrufu sağlar.

  Panel blok tavan yapısı 110 mm kalınlıkta, 150 kg/m3 yoğunlukta kaya yünü izolasyon malzemesi ve ek olarak özel multifibre izolasyon blokları ile donatılmıştır.

  Makine gövde yapısı içinde 50 mm ve kapaklarda 160 mm ile toplamda 210 mm kalınlıkta izolasyon uygulaması vardır.

 • İzolasyon Yapısı

  Hareketli ve açılır kabin kapakları 160 mm kalınlıkta, 110 kg/m3 yoğunlukta kaya yünü ve ek olarak özel multifibre izolasyon blokları ile donatılmıştır.

  Sabit gövde, brülör ve fan çevresindeki kapaklarda 210 mm kalınlıkta izolasyon malzemesi kullanılmıştır.

Teknik Veriler

 • Teknik Veriler
  Teknik Veriler
  |
  Teknik Özellikler

  - Örgü ve dokuma kumaşların terbiye işlemleri için tek fularlı üniversal ram hattı

  - Örgü kumaşların terbiye işlemleri için çift fularlı üniversal ram hattı.

  - Dokuma kumaşların terbiye işlemleri için giriş-çıkış j-box üniteli, tek fularlı ram hattı.

  - Örgü kumaşların terbiye işlemleri için çift fularlı, dikey ray ve zincir sistemli üniversal ram hattı.

  - Kaplama ünitesi entegreli dokuma kumaş terbiye hattı.

  - Geniş en ev tekstili kumaşların terbiye işlemleri için hidrolik fularlı, yüksek giriş ram hattı.Neler Üretiyoruz